Sportovní masáž pro plavce: Efektivní techniky a tipy pro regeneraci

Sportovní masáž pro plavce: Efektivní techniky a tipy pro regeneraci

Nutná součást tréninkového plánu

Je to tak, sportovní masáž není jen příjemný relax po náročném dni! Pro plavce je to jedna z hlavních disciplín, kterou by rozhodně neměli přehlížet. Proč? Protože není tajemstvím, že plavecké tréninky jsou extrémně náročné na celé tělo. A abych vám něco prozradil z vlastní zkušenosti, plavecké treéninky jsou někdy tak důkladné, že by se daly srovnávat se zamícháním betonu – obě aktivity jsou pro tělo stejně vyčerpávající. Ale zpět k masážím. Přiznejme si to, bez pravidelné péče o naše unavené svaly bychom se zkrátka nedostali do té správné formy. Je to jako s motorem auta – bez pravidelného servisu a dobrého oleje byste nikdy nevyrazili na delší výlet do hor.

Výběr správného typu masáže

Na trhu je celá škála masáží – od relaxačních po terapeutické. Ale pro plavce, mí přátelé, je potřeba si vybírat z toho správného soudku. Sportovní masáž má totiž tu schopnost, že dokáže přesně mířit na ty svalové skupiny, které při plavání nejvíce využíváte. A že jich není málo! Nezapomínejte, že účinná masáž pro plavce musí být zaměřena nejen na záda, což je po dlouhém tréninku docela pochopitelné, ale také na horní i dolní končetiny, klouby a dokonce i ty méně zřetelné svaly, jako jsou svaly mezilopatkové. Já jsem si třeba nechal poradit od maséra, který se sportovními masážemi zabývá dlouhá léta a rozhodně toho nelituji. Jak říkává můj kamarád, masáž musí být jako dobře zvolený partner - musíte se k ní cítit dobře, musí vás podporovat a přinášet úlevu, jinak to prostě není ono.

Ta pravá technika

Technik je jako slaného popcornu – každý má svou oblíbenou. A u sportovních masáží? Je to přesně tak. Plavci obecně potřebují masážní techniky, které jsou intenzivnější a hlouběji pronikají do svalové tkáně. To znamená, že když se vám masér “vrtá” v svalstvu, asi to nebude úplně pohádková záležitost. Ale věřte mi, potom to vaše tělo ocení! Jednou jsem si vzpomněl, jak Elisabeth, moje malá rybka, přišla z plaveckého tréninku úplně hotová a ztuhlá jako led. No a po řádné sportovní masáži jí to nejen uvolnilo záda, ale měla pocit, že může plavat jako delfín. Kdybychom tak měli tu možnost, všichni bychom asi chtěli masáže nonstop, co myslíte?

Frekvence masážních sezení

Mnozí z vás se možná ptají, jak často by plavec měl podstupovat sportovní masáže. Je pravděpodobně tak, že kdybychom počítali každý trénink, potřebujeme jednu masáž, tak bychom se z masážního salonu asi už nehnuli. Realita je ale taková, že frekvence závisí na intenzitě tréninku a individuálních potřebách plavce. Plavba přes Atlantik? No, možná by stačila masáž jednou za týden. Ale pokud máte před sebou důležité závody, je dobré vsadit na častější sezení, aby vaše svaly byly neustále v top stavu. Osobně jsem zastáncem přístupu, že lépe je chodit na masáž preventivně, než až když se něco pokazí. A to platí i při tréninku nového plaveckého stylu – tím můžete tělu přidělat docela bič. Tak proč ho neodměnit pravidelnou dávkou péče?

Masáž a regenerace

Jednu věc siřiďme, regenerace je základ a masáž je její velká část. Po dobré masáži mám občas pocit, že jsem si snad vzal nějakého superschopného elixíru, protože najednou dokážu dělat věci, o kterých bych předtím jen snil. Svaly jsou jako změť špaget – potřebují čas, aby se rozplétly a uvolnily. Sportovní masáž je tedy ideálním způsobem, jak své tělo připravit na další kola v bazénu. Já už jsem možná trošku mimo věkovou kategorii olympijských nadějí, ale Elisabeth, když přijde z nějaké té závodní přestřelky, tak viďte, bez masáže by nebyla ráno schopná vstát z postele. Představte si, že masáž je jako ten nejlepší spolubydlící, který vám pomáhá, když to potřebujete. A kdo by si nepřál mít takového pomocníka po ruce, že ano?

Optimální načasování masáže

Kdy byste měli vplout do masérského salonu? No, ideální doba pro masáž je po tréninku nebo závodě. To je ta chvíle, kdy jsou svaly jako rozehřáté housle a všechno teprve začíná dávat smysl. Pokud ale chodíte na masáž před tréninkem, snažte se vyvarovat příliš silných technik, protože by vám to mohlo tělo spíše unavit než připravit. U Elisabeth jsem si všiml, že když je masáž příliš blízko před závodem, nemá takovou sílu v rukou jako obvykle. Takže odborníci radí, aby byla sportovní masáž minimálně pár hodin před velkou akcí, pokud ne den předem. No a pokud se chystáte na masáž jako součást regenerace, pak poležení si pod rukama odborníka na druhý den je jako mít vstupenku do ráje.

Masážní techniky specifické pro plavce

Švédská, hloubková tkáň, myofasciální uvolňování – zní vám to jako menu v exotické restauraci? No, v podstatě to jsou druhy masáží, které znalý masér umí přizpůsobit právě plavcům. Víte, u každé sportovní disciplíny se svaly zatěžují jinak. U plavání, kde se nejvíce využívá právě horní poloviny těla, by masér měl vědět, na co se zaměřit. A to nejen proto, aby to pořádně "prohnal", ale také aby pomohl předejít zranění. Mikrotrhlinky a přetížení jsou u intenzivního sportovního výkonu jako plavání na denním pořádku. Můj masér je jako Sherlock Holmes a svalstvo je jeho případ – dokáže najít i ten nejmenší sval, který je přetížený a potřebuje péči.

Příprava na sportovní masáž

Když se řekne příprava, vybaví se mi kila těstovin před maratonem. Při masáži to ale není o sacharidech. Je důležité být hydratovaný, protože voda pomáhá uvolňovat toxiny z těla. Jako starý scout vím, že příprava je polovina úspěchu. Proto je dobré jít do masáže s tělem, které je připraveno na to, aby se do něj zabořily zkušené masérské prsty. Samozřejmě, vyhněte se hned po masáži těžké fyzické práci – to by bylo jako hned po koupeli skočit do bahna. A co se týká jídla, je lepší přijít na masáž spíš s lehčím žaludkem, abyste si masáž mohli pořádně užít a neřešili nepříjemnosti, jako jsou křeče nebo těžkost. Osobně mám po masáži vždy pocit jako bych právě dostal energii lépe než po jakékoli kávě.

Postmasážní péče

Co dělat po masáži? Představte si, že jste právě skončili maratonskou sérii vašeho oblíbeného seriálu – je čas si to všechno nechat rozležet v hlavě. Podobně je potřeba dopřát vašemu tělu čas, aby si odpočinulo a absorbovalo všechny benefity masáže. Doporučuje se dostatek spánku, pití velkého množství vody a možná nějaká ta lehká protažení, ale nesmí to být nijak extrémní striktní gymnastika. Elisabeth si po masážní seanci vždy ráda udělá relaxační večer – film, dobrá kniha, teplá deka. Ač může znít divně, tělo po masáži pracuje na plné obrátky, aby se regenerovalo, tak proč mu nedomůžeme, že?

Sportovní masáž je pro plavce opravdu nezbytností. Poskytuje jim nejen úlevu od bolesti a napětí, ale také jim pomáhá dosáhnout lepší výkonnosti a zotavit se efektivněji. Už teď slyším, jak mi moje svalstvo volá po další návštěvě masážního salonu. No, co bychom pro ten pocit uvolnění a nové energie neudělali, že? Tak příště, až vyrazíte na bazén, nebo přijdete domů od unavené potomstva, pamatujte na tu umění změkčující sílu sportovní masáže. A pak už jen odraz a můžete se plavat s proudem!

led, 6 2024