Relaxační masáž pro hlubokou relaxaci a odpočinek: efektivní techniky a tipy

Relaxační masáž pro hlubokou relaxaci a odpočinek: efektivní techniky a tipy

Proč je relaxační masáž více než jen hýčkání těla

Ach jo, v dnešním uspěchaném světě, kdy všichni neustále někam spěcháme, ať už do práce, za rodinou nebo dokonce do obchodu pro rohlíky, je skoro zázrak, když si najdeme čas jen tak sedět a dokonale relaxovat. A víte, co je jedním z nejlepších způsobů, jak se opravdu uvolnit a nabrat nové síly? No jistě, relaxační masáže! A není to jen proto, že kdo by nechtěl být rozmazlován a vychutnávat si pocit, když někdo profesionální (a doufejme, že s teplýma rukama) pracuje na uvolnění každého svalu v těle. Existuje spousta vědecky podložených důvodů, proč je masáž pro tělo a duši přínosem.

Relaxační masáž totiž může posílit imunitní systém, jak mi nedávno vysvětlila jedna masérka, zatímco jsem si při jejím výkladu povzdechnul blahem. Ne, opravdu to není věda z Marsu, je to jen o tom, že masáž podporuje produkci bílých krvinek, a to je teda parta, co se postará o to, aby vaše tělo bylo jako pevnost proti všem těm mikrobům a virusům. A co víc, uvolňuje endorfiny, ty naše osobní malé chemické přátelky štěstí. Už jenom představa, jak si líně ležím a někomu platím za to, aby mi dodával štěstíčko přímou dávkou do krevního oběhu, je dost vzrušující, nemyslíte?

Základy relaxační masáže: Co byste měli vědět předem

Než se vrhnete do náruče prvnímu masérovi, kterého potkáte, měli byste vědět pár základních věcí. Pro začátek je dobré si ověřit, kdo vás bude masírovat. Nemusíte rovnou chodit na detektivní pátrání, ale když už za něco plácneme, ať to stojí za to, že? Mějte na paměti, že kvalitní masér či masérka by měl(a) mít odpovídající vzdělání a praxi – takové to, co někomu nedává jen tak ledajaká internetová stránka za pár kliků.

Ještě než vás uvedu do tajů správné volby, chci říct, že je důležité též komunikovat s vaším masérem. Když jsem byl na své první masáži, byl jsem tak nervózní, že jsem zapomněl říct, že mám trochu citlivá záda právě v místě, kde mi přistál fotbalový míč při minulotýdenním zápase s kamarády. To byla lekce! Takže klidně řekněte o svých případných bolístkách nebo očekáváních – masér je jako knihovník vašeho těla, nemůže tu knihu napsat, když o ničem neví.

Druhy relaxačních masáží: Jak vybrat tu pravou?

Je to skoro jako v cukrárně – tolik druhů a každý vypadá lákavě! Ale nemějte strach, pomohu vám zorientovat se ve světě masáží, aby vás nepřepadla těžká volba. Například švédská masáž je ideální pro začátečníky a je hodně oblíbená. Je založená na dlouhých hladících pohybech, které vám z těla udělají puré, a vy se po ní budete cítit jako po hodině jógy bez toho, abyste se museli fakt hýbat.

Možná vás osloví hlubokotkánová masáž, která je, jak už název napovídá, trochu intenzivnější. Můj kamarád Jiří to přirovnává k archeologické vykopávce, kdy masér pracuje hluboko ve vašich tkanivech, aby našel a zaměstnal ty opravdu zatvrzelé svaly. A jestli jste náladový druh, co si rád hraje s teplotami, zkuste horkokamennou masáž. Jakási alchymie teplých kamenů a rukou maséra udělá z vašeho těla tekutou lávu pohody.

Příprava na relaxační masáž: Co udělat před tím, než se uložíte na stůl

Než zazvoníte u dveří masážního salonu, mám pro vás pár tipů na přípravu. Nemusíte se samozřejmě oblékat do smokingu nebo večerních šatů, ale na druhou stranu si myslím, že do tepláků a ponožek s dírou na palci také nemusíte. No ale vážně, je dobré nejíst těžké jídlo před masáží. Vzpomínám si, jak jsem jednou po obědě s knedlíky a svíčkovou vyrazil na masáž a cítil jsem se pak jako balón na brněnském nebe plný těžkého kovu.

Kromě toho je dobré se před masáží osprchovat, přeci jen první dojem je důležitý, i když jste nahý pod ručníkem. A předem si také dejte dostatek vody, hydratace je pro masáž klíčová. Ne že bych se chtěl pochlubit, ale jednou jsem na hydrataci zapomněl a po masáži jsem byl vyschlý jak rozinka. Takže voda, to je váš kamarád, i když nebudete nic iného držet v ruce než ručník.

Atmosféra a prostředí: Klíč k úplné relaxaci

Když mluvíme o relaxaci, je těžké si nepředstavit atmosféru plnou svíček, klidné hudby a vůně esenciálních olejů. A není to náhodou, všechno to má za úkol vytvořit ideální podmínky pro vaši relaxaci. Kdysi jsem byl na masáži, kde hrála techno hudba tak nahlas, že jsem měl pocit, že místo relaxace jsem na festivalu elektronické hudby. Nemusím vám asi říkat, že to nebyl zrovna vrchol relaxace.

Důležité je najít prostředí, které vás uklidňuje. Masážní salony často využívají teplé barvy a stíšené osvětlení, aby podpořily vaše uvolnění. Jemná hudba nebo zvuky přírody vám pomohou odpojit se od běžného ruchu a soustředit se na přítomný okamžik. A o vonných olejích ani nemluvě, správná aromaterapie dokáže zázraky a vaše čichové receptory budou tleskat radostí. Jak se říká, prostředí činí mistrů. A nebojte se říct, pokud vám něco nebude vyhovovat. Já jednou chtěl být zdvořilý a netroufl si říct, že mi ta levandule smrdí, nakonec jsem ale raději promluvil – a má relaxace byla hned o 100% lepší!

Po masáži: Jak si udržet pocit relaxace

Teď, když vaše tělo prošlo metamorfózou a jste víc uvolnění než meditační polštářek, určitě nechcete, aby ten pocit hned po odchodu z salonu vyprchal jako pára nad hrncem. Mám pár rad, jak si ten skvělý pocit ponechat déle. V první řadě si dejte čas. Nic nezkazí vaši relaxaci tak, jako když po masáži hned vyletíte z budovy a skočíte do víru dopravní špičky nebo se musíte probíjet davem v supermarketu.

Plánujte si masáž tak, abyste si po ní mohli dopřát alespoň půlhodinu klidu, ať už doma s šálkem bylinkového čaje nebo na procházce v parku. Další dobrá rada je vyhnout se fyzicky náročným aktivitám, jako je těžká fitness nebo úklid celého domu. Já osobně si rád po masáži lehnu a poslouchám treknutí ptáků, aniž bych něco musel dělat. Prostě si ten stav bez stresu prodloužím.

Relaxační masáž doma: Jak si vytvořit mini-spa

A co když se do masážního salonu nedostanete, ale potřebujete tu pohodu a relax? Žádný problém, můžete si vytvořit své vlastní mini-spa doma. Víte, co mi dělá radost? Zapálím si svíčku s vůní santalového dřeva, pustím si zvuky deštného pralesa a vezmu peříčko (nebo něco, co peříčko nahradí, třeba bych to měl patentovat) a lehce se jím poškádlím po rukou. Ok, to možná zní trochu divně, ale věřte mi, je to skvělý pocit.

Nezapomeňte si připravit pohodlné místo, kde budete ležet. Stačí měkká deka a pár polštářů, abyste cítili podporu. Pusťte si relaxační playlist (na internetu jich je jako máku) a zkuste jednoduché masážní techniky, jako je hladění nebo mírné promasírování napjatých oblastí. A pokud máte někoho v domácnosti ochotného a schopného, možná i nějaké ty ruce navíc, co vám pomohou při uvolňování svalů. Samozřejmě se nic nevyrovná práci profesionála, ale s trochou kreativity a touhy po relaxaci to jde i doma.

Zvláště uvolňující zážitek: Když mi masáž pomohla přes těžký týden

Chci se s vámi podělit o jednu příhodu – o tom, jak mi jedna výjimečná masáž pomohla překonat vážně těžký týden. Bylo období, kdy se na mě valilo všechno najednou; práce, rodinné záležitosti a ještě ke všemu můj malý Samuel projevil svůj netradiční talent a celý byt přetvořil v avantgardní výtvarný ateliér působením voskových pastelek na každé bílé ploše.

V ten moment se mi masáž jevila jako jediná záchranná vesta. Vybral jsem si salon, který jsem již dříve navštívil, a nahlásil se na hlubokou tkáňovou masáž. Zpočátku jsem byl tolik napjatý, že mi přišlo, že masérův úkol bude podobný pokusu vyro

pro, 16 2023