Návod na domácí masáž hlavy: kroky pro úlevu a relax

Návod na domácí masáž hlavy: kroky pro úlevu a relax

Proč si dát masáž hlavy

Když se řekne masáž, většina z nás si nejspíš představí relaxaci svalů zad nebo nohou, ale co takhle masáž headspace, známá jinak jako masáž hlavy? Málokdo si uvědomuje, že právě naše hlava je místem, kde se střetává nepřeberné množství nervových dráh, které se rozcházejí do celého těla. Navíc, koho by nenadchl zpráv, že šikovná masáž hlavy může podnítit růst vlasů, a to nemluvím o úlevě od stresu, která přichází doslova jako balzám na duši. Málokterá aktivita propojí příjemnou relaxaci se zdravotními benefity tak dokonale jako právě masáž hlavy. Představte si tu úlevu, když po náročném dni necháte rozptýlit napětí ulpělé ve vašich šiškách a kštici. Takže, jestli vás už omrzela neustálé omýlání hlavy pouze šamponem, pojďte se mnou na malý výlet do světa hlavových masáží.

Nástroje pro masáž hlavy

Začněme hned od podstaty – čím si takovou masáž vlastně udělat? Nemusíte hned utíkat do obchodu pro fancy masážní nástroje, i když je pravda, že některé z nich mohou být pro někoho velice příjemné. Já sám mám doma takové to železné masažní pavučinu, které když se klaníte, tak mi nezbývá, než ocenit toto lidstva dostupnou inovaci v oblasti osobní pohody. Ale nebojte, obyčejné prsty budou fungovat skvěle. Teda pokud je máte. Prsty jsou vlastně tím nejlepším nástrojem, jaký můžete mít – jsou vždy po ruce, jsou přesné, flexibilní a člověk s nimi cítí ten správný tlak. Nicméně, pokud si chcete dopřát extra něco, poohlédněte se po masážních kartáčích nebo masážních strojcích, které mohou poskytnout poněkud intenzivnější zážitek.

Základy masáže hlavy

A teď k drobečku - jak se vlastně taková masáž provádí? Ruce připravte, protože rozcvička pro ně bude klíčová. Na to, abychom prováděli hladké a příjemné pohyby, potřebujeme mít naše nástroje, čili prsty, v dobré formě. Neznamená to, že byste měli před každou masáží vykonávat manuální cvičení pro klavíristy, ale lehké protažení zápěstí a prstů nikdy neuškodí. A když už jsme u toho rozcvičení, nezapomeňte na celou paži – také musí být připravená na práci. A co dělat dále? Hlavní jsou krouživé pohyby. Nechte prsty tanečně putovat po skalpu, od čelní oblasti až po zátylek, nevynechejte ani oblast kolem uší. Představte si, že s vašimi prsty pracujete jako s malířskými štětci, které ale místo barvy šíří uvolnění a klid skrze celou vaši mysl.

Ritualizujte svoji masáž

Masáže by neměly být jen ojedinělým aktem úlevy, ale o mnohem více. Doporučuji vám vytvořit si z masáže hlavy téměř rituál. Najděte si svůj čas a prostor, kam se můžete uchýlit a víte, že vás nikdo nerozruší. Možná to bude vaše křesílko u okna nebo lampička při vaší oblíbené hudbě. Buďte tam sami se svými myšlenkami a nechte ruce, aby dělaly svoje. Uvidíte, jak se vám úroveň relaxace a spokojenosti posune o level výš. Pro mnohé z vás může být také těšení se na tento rituál částí celého zážitku. A když se řekne rituál, nesmí chybět ani vonné svíčky, esenciální oleje nechám na vaší volbu, zda je zapojíte do procesu. Dobrou náladu dost možná podpoří i vaše oblíbené esenciální oleje, které můžete vtírat do pokožky hlavy. Navíc, aroma oleje můžou významně posílit celkový zážitek relaxace.

Přizpůsobte si masáž podle potřeby

Nebojte se při masáži hlavy experimentovat. Každá hlava je svět sama pro sebe a každá má své specifické potřeby. Někomu vyhovuje masáž pomalejší a jemnější, jiný se nemůže dočkat, až se do skalpu „zapíchne“. Snažte se vnímat, jak vaše hlava reaguje na různé druhy tlaku. Já sám si přiznám, že nejsem zrovna příznivcem něžných pohlazení, ale spíše patřím do tábora masážních dobrodruhů, kteří se nebojí tlaku prstů, jež by mohl překonat i hladinu stálých šumivých proudů Vltavy. S trochou nadsázky, samozřejmě, nechceme si přitom udělat ouvej. A kdo ví, možná se právě během experimentování stane vaším oblíbeným pohybem například malíčkový dojezd do oblasti temenní, který vás přenese k oblakům blaha a pohody.

Masáž hlavy k podpoře růstu vlasů

Nyní se posuneme k fascinující domněnce, že masáž hlavy může podpořit růst vlasů. Co myslíte, je to vědecký mýtus, nebo pravdivá teorie? Zatímco se vědci pořád dohadují, mnoho mých kamarádů, kteří na bojiště s vypadáváním vlasů vyrazili ozbrojeni masážními technikami, tvrdí, že je to pravda. Samozřejmě, nečekejte, že po jedné masáži uvidíte na hlavě explózi vlasů jako když se ze semenáčku rázem vyklube dub. Ale co si budeme povídat, pravidelná stimulace pokožky hlavy může mít na kvalitu a růst vlasových folikulů jistý vliv. Masáž může zlepšit krevní oběh a přivést více živin k vlasovým kořínkům, což je jako pozvat hladomorny do říše obilí – jednoduše se rozkvete. Navíc, je to i skvělá preventivní procedura proti vypadávání vlasů, tak proč to nezkusit?

Relaxace prostřednictvím masáže hlavy

A teď k mé nejoblíbenější části – relaxaci. Když přijde řada na odpočinek a duševní pohodu, masáž hlavy je šampiónem. Šumění vlasů pod prsty a jemně vyvíjený tlak na skalpu mohou pracovat divy. Už po pár minutách se mi obvykle zdají všechny starosti méně důležité a svět se zdá být o něco jasnější. Navíc si říkám, když takhle přemýšlím nad tím, jak ten nervový systém dokáže zprostředkovat relaxační signály až do mých končetin, je to sakra chytrá věc. Zasunutím prstů do husté polohy vašich vlasů a dopřáním si pár minut pro sebe, můžete pomoci svému organismu přejít do režimu odpočinku, který je ve dnešní době neustálého shonu tak důležitý. Navíc masáže hlavy můžou i přispět k lepšímu spánku – a kdo z nás by nechtěl skončit den s hlavou položenou na polštáři jako v oblacích?

Masáž hlavy a její vliv na tělo a mysl

Zajímavé je, jak je naše tělo propojené. Tedy nespadl jsem z hrušky, vím, že je propojení v těle samozřejmost, ale přeci jenom masáž hlavy může ovlivnit daleko více než jenom tu špičku, co nosíme na krku. Máte pocit únavy, napětí a stresu? Masáž hlavy vás může osvěžit skoro jako ten pocit, když v létě vstoupíte do místnosti s funkční klimatizací, nebo když po dlouhém dni u počítače posečete své oční bulvy po krajíčku zelené luky. Masáž hlavy totiž může stimulovat vyplavování endorfinů, což jsou ti dobří strážci naší nálady a celkového well-being. Zkrátka a dobře, masáž hlavy působí jako espreso pro vaše smysly a jako tichý pomocník proti nepříjemně zaneprázdněné mysli. A teď si představte, že coinů, co padá z nebe, je vaše spokojenost a relaxace – to by byla, přátelé, teprve masáž!

led, 7 2024