Jak sportovní masáž může pomoci při bolestech kloubů

Jak sportovní masáž může pomoci při bolestech kloubů

Královská role sportovní masáže

Ahoj já jsem Eliška. Možná vás překvapí, ale jako milovnice sportu a zdravotního stylu života, se často setkávám s něčím, co bychom mohli nazvat typickými “sportovními boláky”. Svalovými křečemi, únavou, ale i bolestmi v kloubech. Ne, nemám artrózu ani jiné závažné onemocnění kloubů. Ale po intenzivních trénincích nebo po dlouhodobém stání, mě klouby občas naprosto nekompromisně bolí. Kdo je v podobné situaci, jistě mi dá za pravdu.
Ale co s tím, ptáte se? No, řešení je zcela jednoduché a příjemné. Pomoci může sportovní masáž. Ano, správně slyšíte, sportovní masáž. Na první poslech to zní možná jak exkluzivní součást sportovců těch nejvyšších lig, ale opak je pravdou. Sportovní masáž je pro nás všechny, stroje a mazlíčky, kteří chtějí, aby jejich tělo fungovalo jako dobře promazané kolo v hodinovém stroji.

Mechanika účinku sportovní masáže na klouby

Jestliže se ptáte, jak přesně vám sportovní masáže může pomoci, nechte mě to vysvětlit. Naše tělo je báječně navržený mechanismus, kde všechny části pracují v koordinaci. A stejně jako v autě, kde je každé součástka důležitá, je i v těle důležitý každý sval, každá kost a každý kloub.
Když některá z těchto částí nesprávně funguje nebo je přetížená, ovlivní to celý systém. Nemusíte být inženýrem, abyste to pochopili. Je to jako když máte doma kapající kohoutek – nejen že vám to může způsobit nervy, ale také zvýší účty za vodu, znečistí vodu a také může poškodit vaše potrubí. Stejně tak je to s bolestí kloubů.
Pokud máte bolesti kloubů, příčinou mohou být přetížené nebo ztuhlé svaly. A tady přichází na řadu sportovní masáž, která dokáže tyto svaly uvolnit. Když jsou svaly uvolněné, znamená to méně nátlaku na klouby a tudíž méně bolesti. Navíc, když jsou svaly pružné a relaxované, zlepší se také krevní oběh, což pomáhá přinášet živiny do kloubů a pomáhá při hojení a regeneraci.

Reálný příklad účinku sportovní masáže

Představte si mou kamarádku Markétu. Je vysokoškolská studentka, která celé dny sedí za počítačem, studuje, píše zápisky a práce. Ale Markéta je taky skvělá sportovkyně, která si ráda zajde na běžky, na kolo nebo si zaběhá. Jenže před pár měsíci začala pociťovat nepříjemnou bolest v kolenních kloubech. Přitom se o své klouby starala. Strečink po sportu, zdravá strava, dostatek odpočinku, ale bolest neustupovala. Naše kroky tedy směřovaly za odborníkem na sportovní masáže.
Po první masáži se cítila lépe, po druhé už skoro bez bolesti a po třetí přišla úplná úleva. A co je na tom nejlepší? Markéta dnes pravidelně chodí na masáže, výrazně se zlepšila její pohyblivost a bolesti kolenních kloubů jsou minulostí. Toto je příklad toho, jak může sportovní masáž pomoci v reálném životě. A věřte mi, že podobných příběhů existuje mnoho.

Tipy pro efektivní využití sportovní masáže

Doufám, že výše uvedené argumenty vás už dostatečně přesvědčily o prospěšnosti sportovní masáže při bolestech kloubů, ale než skončím, ráda bych se s vámi podělila o několik tipů, jak tuto metodu ještě více využít.
Jeden z nich je určitě pravidelnost. Jak už jsem zmínila, sportovní masáž není jednorázová záležitost. Měli byste ji zařadit do svého životního stylu a pravidelně ji využívat. A také se nebojte o svých bolestech mluvit. Profesionální masér je tu, aby vám pomohl a má za úkol na vaše tělo naslouchat. Nejen rukama, ale i ušima.
A poslední tip? Naučte se relaxovat. Mnoho lidí si myslí, že masáž je jen fyzická věc, ale je to také velmi důležitá mentální složka. Když jste napjatí, vaše svaly jsou také napjaté. Takže se naučte relaxovat, vypnout a dýchat pravidelně a hluboko.

Na závěr bych chtěla dodat, že sportovní masáž je nástroj, který vám může vážně pomoci při bolestech kloubů a zlepšit kvalitu vašeho života. Tak proč to nezkusit?

srp, 14 2023