Co potřebujete vědět o tejpování pro zdraví a fitness.

Co potřebujete vědět o tejpování pro zdraví a fitness.

Základní principy tejpování

Tejpování, technika která byla poprvé použita v 70. letech japonským chiropraktikem Kenzo Kasem, je stále více populární v tomto století. Tato metoda se stala oblíbenou nejen mezi sportovci, ale také mezi lidmi, kteří hledají úlevu od bolesti. Co to vlastně tejpování je? Tejpování je proces, kdy se na tělo nalepí speciální elastický náplast (tape) v určitých směrech a vzorech, aby se podpořilo zdraví a fitness. Tato technika má několik hlavních principů, které bych rád sdílel.

První, a to nejdůležitější, je že tejpování pomáhá řídit tekutiny v těle. Tady jde o lymfu a krev. Pomocí speciální lepenky můžeme řídit směr těchto tekutin a v důsledku toho snižovat nateklé místo, urychlovat hojení nebo napomáhat regeneraci svalů po náročné fyzické aktivitě.

Druhý princip je snížení tlaku na nervy a bolest. To je přínos, který ocení každý, kdo trpí například bolestí zad, ramen či kolen. Metoda tejpování je známá pro svou schopnost ulevit od bolesti, a to dokonce i v případech, kdy jiné metody selhaly. Když tejp po aplikaci mírně natahujeme, ulevuje to tlaku na nerovnosti v podkoží, čímž se snižuje bolest.

A konečně, třetí princip je zlepšení všeobecného pohybu a stability těla. Tejpování může pomoci zlepšit posturu, zvýšit flexibility a pomoci při rehabilitaci po zraněních.

Typy tejpů a jejich využití

Tejpování je velmi rozmanitá technika a existuje mnoho různých typů tejpů, které se používají pro různé účely. Kineziologické tejpování nebo K-taping je nejběžnější, ale existují také sportovní tejpování, terapeutické tejpování a mnoho dalších. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ tejpování, je důležité, aby výběr byl vždy založen na vašem konkrétním zdravotním problému a fyzické kondici.

Přestože všechny druhy tejpování mají své vlastní výhody, K-taping je ten, který je nejvíce oblíbený a nejvíce využívaný. Jde o techniku, která využívá speciálního elastického náplasti, která se natahuje v podélném směru a nalepí na tělo v specifickém vzoru a směru, aby podpořila svaly a klouby. K-taping se často využívá k prevenci zranění, zlepšení výkonu, nebo při rehabilitaci po zranění.

K-taping využívám i já ve svém osobním životě. Během jedné ze svých cest jsem se seznámil s jedním z těchto terapeutů, kteří mě seznámili s touto technikou. Byl jsem zvědavý, a tak jsem se rozhodl vyzkoušet. A musím říct, že jsem byl překvapený efektem. Po aplikaci tejpů jsem cítil okamžitou úlevu od bolesti v bederní oblasti, která mě trápila několik týdnů.

Tejpování a sportovní výkon

Jestliže jste aktivní sportovec, nebo se jen čas od času věnujete nějaké formě fyzické aktivity, tejpování má pro vás mnoho předností. Jednou z hlavních předností tejpování je, že podporuje regeneraci svalů po náročném tréninku nebo závodu. Když nám tejp pomůže řídit proudění krve a lymfy do svalů, urychluje to odstranění odpadních látek, které se v nich hromadí během fyzické aktivity.

Další velkou výhodou je, že tejpování může pomoci předcházet zranění. Různé vzory a techniky nanesení tejpů mohou poskytnout podporu svalům a kloubům, což může pomoci předcházet některým druhům zranění. Například pokud jste běžec, použití tejpů na nohy a kotníky může pomoci stabilizovat je a snížit riziko zranění.

A konečně, tejpování může také zlepšit váš sportovní výkon. I když je těžké měřit přesný vliv tejpování na výkon, mnoho sportovců uvádí, že se po aplikaci tejpů cítí silnější a energičtější. Kdo by nechtěl takovou výhodu, že?

Tejpování pro zdraví a wellness

Víte, že tejpování může být také velmi účinné pro zlepšení vašeho zdraví a wellness? Jeho schopnost snižovat bolesti a urychlovat hojení může být obrovskou výhodou pro ty, kteří se potýkají s chronickými bolestmi nebo pro ty, kteří se zotavují z operace či zranění.

Mnoho lidí, kteří trpí chronickými bolestmi, jako je například fibromyalgie, uvádí, že tejpování jim pomůže snížit úroveň bolesti a zlepšit kvalitu jejich života. Schopnost tejpování snížit tlak na nervy a lehce ovlivnit proudění tekutin v těle může mít velmi pozitivní účinek na lidi s těmito a mnoha dalšími zdravotními potížemi.

Tato technika je také velmi účinná pro lidí, kteří se zotavují z operace nebo zranění. Tejpování může urychlit hojení tím, že umožní lepší proudění krve do postižené oblasti a zároveň udržuje svaly a klouby v optimální pozici pro hojení. Je to také skvělý způsob, jak posílit svaly a klouby, které jsou po operaci nebo zranění oslabené.

Navštivte odborníka na tejpování

i když tejpování může přinést mnoho výhod, je důležité si uvědomit, že se jedná o techniku, kterou je potřeba provádět správně, aby byla účinná. Proto doporučuji navštívit odborníka, který vám pomůže správně tape aplikovat. Profesionálové, kteří mají s touto technikou zkušenosti, vám mohou poskytnout nejen správnou aplikaci tejpů, ale také důležité informace a rady, jak s nimi správně zacházet a jak je nejlépe využít pro vaše potřeby.

Navštěvovat odborníka také znamená, že budete mít možnost se zeptat na všechny otázky, které byste mohli mít. Po několika návštěvách byste měli být schopni zvládnout základy tejpování a možná nakonec i aplikovat tejp sami doma.

Tejpování je skvělá technika, kterou může využít prakticky každý. Ať už jste sportovec hledající zlepšení svého výkonu, člověk trpící chronickými bolestmi hledající úlevu, nebo prostě někdo, kdo chce zlepšit své celkové zdraví a pohodu, tejpování může být cenným nástrojem v vašem arzenálu.

Úžasná vice o tejpování je to, že to je přístupné pro všechny. Nezáleží na tom, kolik let máte, jaké máte zdravotní problémy nebo jak aktivní je váš životní styl. S pravým tejpem a správnou technikou může každý z nás získat výhody, které tejpování nabízí.

srp, 9 2023