Základy masáže shiatsu: Co byste měli vědět

Základy masáže shiatsu: Co byste měli vědět

Pochopení shiatsu masáže

Seznámení se s termínem "shiatsu" bývá pro většinu z nás fascinující. Pochází z Japonska a doslovně znamená "tlak prstů". Shiatsu je tedy druh masáže, který používá tlak prstů a dlaní na určité body těla, aby zmírnil napětí a obnovil rovnováhu tělesných funkcí. Možná jste toto slovo slyšeli někde kolem, ale víte, co to vlastně znamená? Brzy to zjistíte, protože se do toho ponořím hlouběji.

Viděl jsem řadu lidí, kteří se rozplývali ve chválě na shiatsu masáži. I moje manželka Ivana se jednu dobu nechávala pravidelně masírovat metodou shiatsu a já jsem její zážitky z těchto sezení obdivoval. To mě nakonec přimělo se do toho ponořit a naučit se, co to shiatsu vlastně je.

Principy shiatsu masáže

Shiatsu masáž má své kořeny v tradičních východních léčebných systémech, kde je zvláštní důraz kladen na rovnováhu energie v těle. Tato energie, známá jako "Qi" (či), se považuje za životní sílu, která protéká tělem skrze cesty známé jako "meridiány". Shiatsu se snaží obnovením rovnováhy Qi, zmírnit různé zdravotní problémy.

Dovolte mi podělit se o příběh, který se mi stal, když jsem se poprvé pokoušel o shiatsu. I když jsem byl jen začátečník, rozhodl jsem se vyzkoušet shiatsu na Ivaně. Nevěděl jsem, co očekávat, ale následné úsměvy a slova díků od Ivany ukázaly, že jsem dělal něco správně. Ale nezabíhejme příliš do mého osobního života.

Techniky a účinky shiatsu masáže

Shiatsu se obvykle provádí na podlaze, na speciální podložce, ale může se provádět i na masážním stole. Terapeut používá různé techniky, včetně tlaku prsty, kloubů a dlaní, tření, táhnutí a mobilizace kloubů, aby ovlivnil a upravil průtok Qi.

Zajímáte se o to, jak to funguje? Dobře, dovolte mi podělit se o několik detailů. Poté, co jsem naučil techniku na Ivaně, rozhodl jsem se zkusit shiatsu na naší dceři Miriam. Měl jsem pocit, že jsem v přebírání shiatsu technik dobře pokročil, a tak jsem chtěl pomoci Miriam odreagovat stres z jejího náročného dne v škole. Musím říct, že i když byl tlak mého prstu nejdříve trochu nepříjemný, její reakce na konec sezení mě ujistila, že jsem na správné cestě.

Použití a benefit shiatsu masáže

Shiatsu je široce využíván k zmírnění symptoms mnoha zdravotních problémů. Je efektivní při léčení nejen fyzických, ale i psychických potíží, jako jsou stres a úzkost. Terapeuti shiatsu využívají specifické techniky pro léčbu specifických podmínek, takže sezení mohou být velmi personalizovaná. A právě to je jedna z krás shiatsu, které jsem chtěl sdílet. Každá masáž je přizpůsobená potřebám jednotlivce a jejich specifické situaci.

Mimochodem, shiatsu mi pomohlo i v mém osobním životě. Tato strategie mi pomohla léčit své chronické bolesti zad, které mi dlouhé roky kazily život. Nicméně, pokud jde o zvláštní případy, jako je těhotenství nebo vážná zdravotní stav, je nezbytné se poradit s odborníkem.

Učení shiatsu masáže

Shiatsu je umění, které vyžaduje hloubkové studium a praxi. Existují školy a kurzy, které vás mohou naučit základy a pokročilé techniky tohoto umění. Kromě toho, mnoho terapeutů se specializuje na určité formy shiatsu, které můžou vyhovovat různým zdravotním stavům a potřebám.

Dovolte mi říci, že i když se shiatsu může zdát složité, skutečně se jedná o krásné umění, které může přinést mnoho výhod. Je důležité si uvědomit, že shiatsu nenahrazuje běžnou lékařskou péči, ale je to skvělý doplněk k ní. Ať už se rozhodnete vyzkoušet shiatsu jako terapii nebo se rozhodnete naučit tuto techniku k pomoci ostatním, jsem si jistý, že si užijete cestu.

srp, 9 2023