Tejpování pro fotbalisty: Co byste měli vědět

Tejpování pro fotbalisty: Co byste měli vědět

Co přesně je tejpování a jak pomáhá fotbalistům

Děj se tady, houpám se v houpací síti (ano, mám tu na balkoně, pohled na krásný Jablonec nad Nisou, můžu doporučit) a říkám si, jak můj syn Otakar tejpování objevil. Kámoši říkají, že je to fotbalový trik. Tak jsem si řekla, že se do toho pustím hlouběji, abych věděla, jak mu to pomáhá. A co jsem zjistila? Tejpování je druh léčby, který se používá k posílení a podpoře svalů a kloubů bez omezení pohybu. Je to skvělé pro sportovce, jako jsou fotbalisté, kteří potřebují tuto podporu, ale zároveň chtějí zachovat svou flexibilitu a pohyblivost. A ne, nemusíte mít zdravotnické vzdělání, aby jste ho mohli používat, dokonce se dá aplikovat i sami.

Tejpování je ve skutečnosti druh bandážování, které pomáhá sportovcům podpořit a stabilizovat svaly a klouby během intenzivních tréninků a zápasů. Já jazykově zdatná maminka, jsem si musela zkontrolovat překlad této složité anglické slovíčka a výsledek byl: KINESIOLOGICKÉ TEJPOVÁNÍ. No povídám vám, to jsem ani nečekala. To je tedy moderní medicína. Fotbalisté to používají, aby snížili riziko zranění, zlepšili výkon a podpořili rychlejší regeneraci těla.

Jak tejpování funguje

Tejpování funguje tím, že zvyšuje proprioceptivní vědomí - tolik potřebný smysl pro pohyb a polohu těla. Když je pásek správně nanesen, tvoří malý zvednutý prostor mezi kůží a fascií (jak je romantické, že?), což umožňuje lepší proudění krve a lymfy do dané oblasti. Toto prokrvení pomáhá redukovat zánět, otoky a podráždění, čímž se urychluje hojení a regenerace těla.

Tejpování je také srozumitelným "upozorněním" pro vaše tělo, které ho vede, jak se pohybovat a jaké pohyby by mělo vyhnout, aby se předešlo dalším zraněním. Takže když běžíte po fotbalovém hřišti a najednou vás začne pálit kotník, který jste si natejpovali, ihned se upravíte. Prostě skvělé!

Typy tejpů a kdy je použít

Nyní přichází ta zábavná část. Ano, na trhu je spousta různých tejpů - od klasických sportovních tejpů po tejpovací pásky s různými motivy a vzory. To je skvělé, pokud chcete vypadat stylově, když hrajete fotbal, ale různé typy tejpů mají různé použití. Například klasický sportovní tejp je skvělý, pokud potřebujete extra podporu pro kloub, zatímco elastický kinesiologický tejp je ideální, pokud potřebujete podporu, ale nechcete omezit svůj pohyb.

Není to tak jednoznačné, jak se může zdát, protože rozdílně je potřeba použít tejp na různé partie těla a při různých druzích zranění. Zde je tedy důležité se o této problematice informovat a nejlépe se poradit s odborníkem. Ale nebojte se, ve většině sportovních obchodů jsou prodavači vyzbrojeni všechny potřebné znalosti, takže vám jistě pomohou s výběrem toho správného tejpovacího pásku.

Tejpování - Praktické tipy a postupy

Nenechte se odradit samotným procesem tejpování. Může to vypadat komplikovaně, ale s trochou praxe se stane jednoduchým a rychlým procesem. Důležité je tejp správně nanesout na kůži (samozřejmě čistou a suchou), následně ho pečlivě rozmazat a pak nechat správně zaschnout. Pokud máte v plánu poté hned jít sportovat, doporučuji tejpování udělat alespoň hodinu předem. Opatrně! Nikdy nepřekračujte péči o sebe sama! Pamětlivě zkontrolujte, zda vám tejp nezpůsobuje žádnou alergickou reakci. A pokud ano, okamžitě ho odstraňte.

Mimochodem, otakar tejpování miluje. Důvod je prostý. Jednou se mu podařilo dát gól právě díky napínavému zápasu, kdy mu tejp poskytnul potřebnou podporu a pomohl překonat bolest v kotníku. Prostě tím malým kouskem páska udělal ten rozhodující rozdíl. Takže z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že tejpování je něco, co fotbalisté určitě ocení!

Tejpování a Regenerace

U fotbalu také není jen o tom, co se děje během zápasu, ale i o tom, co se děje po něm, a tejpování zde hraje klíčovou roli. Tejpování pomáhá sportovcům regenerovat rychleji a efektivněji, pomáhá snižovat zánět a otok, urychluje hojení a povzbuzuje tělo k přirozené regeneraci.

V skutečnosti některé typy tejpování, jako je například relaxační tejpování, jsou speciálně navrženy tak, aby podpořily regeneraci po náročné fyzické aktivitě. Tento typ tejpování obvykle zahrnuje aplikaci pásku na konkrétní svaly nebo klouby po tréninku nebo zápase. Takže pokud jste po náročném dnu na hřišti, nezapomeňte na tejpování jako na důležitou součást celého procesu regenerace.

srp, 14 2023