Jak zdravotní masáž může podpořit váš imunitní systém

Jak zdravotní masáž může podpořit váš imunitní systém

Proč bychom měli věnovat pozornost naší imunitě a jak může pomoci masáž

Dokážete si představit, že váš imunitní systém je jako neustále pracující armáda, která je připravena bránit vaše tělo proti nepřetským útokům nemocí a infekcí? Můj imunitní systém na tohle určitě nesahá - občas mám pocit, že je na dovolené, zvláště když se blíží zima a teploty se začínají propadat k nule. Ano, je to ona chvíle, kdy vás hned začne bolet v krku, když jen na vteřinu vystrčíte nos z teploučkého domova. Je pak zřejmé, že máme dvě možnosti: buď se neustále schováváme v teple domova, což v průběhu času vytváří docela nudnou rutinu, nebo můžeme posílit náš imunitní systém. A právě zde přichází na řadu zdravotní masáž.

Masáž a imunitní systém: Jak to všechno souvisí?

Máte rádi masáže? Já je miluji. Dovedou zázraky odstraňování stresu a napětí, ale je tu něco, co možná nevíte. Víte, že masáž může skutečně posílit váš imunitní systém? Nejsem lékař, ale jako blogger jsem udělal svůj výzkum. Výzkumy ukázaly, že masáže zvyšují počet bílých krvinek, což jsou klíčové obranné buňky, které tělo používá k boji proti nemocem. Navíc, masáže také snižují hladinu kortizolu, hormonu stresu, který může potlačit imunitní systém. To je dobrá zpráva, že? Sám bych tušil, že tohle je pravda, když jsem si vzpomněl na to, jak se mi podařilo vyhnout se nemoci během nejstresovějších období v roce, a to jsem byl na masáži pravidelně.

Osvědčené techniky masáže pro posílení imunitního systému

Od lávových kamenů až po tupí masáže, masérský svět je plný různých technik. Ale které jsou ty nejlepší pro posílení imunitního systému? Mně osobně nejvíce vyhovuje švédská masáž, která je známá pro své hluboké tahy a kneading techniky. To vše pomáhá stimulovat lymfatický systém, který je v těsné souvislosti s našim imunitním systémem. Reflexologie je další skvělá technika, která se zaměřuje na specifické body na těle, které jsou spojeny s různými orgány, včetně těch, které jsou důležité pro naše imunitní reakce. A pokud jste jako já a strávíte většinu dne sedět u počítače, určitě vyzkoušejte kraniosakrální masáž. Kolikrát jsou ty nejlepší rady ty nejstarší, a tato masáž je právě taková. Pomáhá uvolnit napětí v oblasti krku a zad, což zase pomáhá udržovat průtok lymfy a podporuje tak imunitní systém.

Tipy pro masáž doma: Jak si užít wellness z pohodlí domova

Nemůžete se dostat ke svému milovanému masérovi? Máte se svědomím, že v poslední době nedáváte svůj imunitní systém jako prioritní? Nemějte strach, mám pro vás několik tipů, jak podpořit váš imunitní systém skrz masáže i doma! První věcí je seznámit se s několika základními technikami masáže. Existují on-line videa a knihy, které vás mohou naučit, jak provést například jednoduchou švédskou masáž nebo reflexologii na sobě. Samozřejmě, výsledky nebudou stejné jako u profesionála, ale je to lepší než nic! Dalším tipem je investovat do dobrého masážního oleje. Nejen že vás to povede k cestě mnohem uvolněnější masáže, ale některé oleje, jako je třeba levandulový olej, jsou známé svými uklidňujícími a regeneračními vlastnostmi. A konečně, nezapomeňte se dobře hydratovat po masáži. Je to další způsob, jak podpořit fungování lymfatického systému a udržet celkové zdraví těla.

Asi někdy tenkrát na začátku mého "domácího masážního experimentu" jsem vstoupil do místnosti a viděl naše domácí mazlíčky - rybičku Marcelu a ježka Ferdinanda - jak se lijí po podlaze. Bylo to tak kuriózní, že jsem zastavil a sledoval jakýsi jejich masážní rituál. V ten moment mi došlo, že i Marcela a Ferdinand si najdou svůj čas na relaxaci a ulevu od stresu svým vlastním zvláštním způsobem. Tak proč bychom to neměli dělat i my?

Masáž, kdo by to byl řekl, že se stane jedním z mých hlavních nástrojů v péči o mé zdraví a obecně i wellness. Nejenže tělo díky ní cítí úlevu po fyzickém vypětí, ale také posiluje naši obranyschopnost, a tím nám pomáhá odrážet nepřátele v podobě virů a bakterií. Zkrátka, stále více vidím, že masáž je nejen luxusní záležitost na občasný oddych, ale i klíčový prvek při udržení celkového zdraví a pohody. Těším se na další masáž. A vy?

srp, 9 2023