Deprese zaútočí nečekaně, rozloží běžný den a často se tváří nenápadně. A právě v takových chvílích, kdy únavu nevysvětlí ani špatná noc a běžné věci ztrácejí smysl, začnou lidé hledat únik od stereotypní léčby. Shiatsu masáž, tradiční japonská technika, se v posledních letech dostává do popředí zájmu nejen fyzicky unavených, ale hlavně těch, kteří si v hlavě nesou těžké chvíle. Stačí jeden dotek a hlava i tělo přestanou řešit, co bude zítra. Pomáhá Shiatsu opravdu při depresi, nebo je to další módní vlna, která rychle vyšumí? Faktem je, že stovky lidí v Česku dnes tvrdí, že právě Shiatsu jim pomohla začít znovu normálně dýchat.
Co je Shiatsu a jak funguje na mysli a těle
Shiatsu vypadá na první pohled jednoduše – jde o práci s prsty a dlaněmi podél těla ležícího člověka. Ale nenech se mýlit. Tato technika má kořeny hluboko v japonských tradicích a využívá znalosti meridiánů, proudění životní energie zvané „ki“. Mnozí si myslí, že Shiatsu je něco jako masáž zad na rychlý odpočinek. Pravda je daleko zajímavější. Doteky, tlak a jemné protahování ve správných místech hluboce ovlivňují hormonální systém, imunitní obranu, ale hlavně psychickou pohodu. Práce na těle tady není vzdálená od práce na hlavě. Při depresích totiž nejde jenom o smutek, ale taky o tělesné projevy – od neustálé únavy, přes nespavost, až po bolesti zad a svalů. Návštěvy u terapeuta Shiatsu většinou nebývají jednorázovou záležitostí, ale pravidelnou cestou za novou rovnováhou. Technika je bezpečná, není invazivní a je vhodná téměř pro každého. Velkou roli hraje i to, že během seance terapeut pracuje s dechem a pomáhá klientovi vracet se zpátky k vnímání vlastního těla. To umí zázraky hlavně u lidí, kteří dlouhodobě cítí, že „jsou od sebe odpojení“.
Za zajímavost stojí, že v Japonsku Shiatsu podléhá přísným pravidlům a je oficiálně uznávané ve zdravotním systému. Výzkum Tokijské univerzity z roku 2016 potvrdil, že pravidelná Shiatsu terapie snížila úroveň úzkosti a deprese u cílové skupiny až o 40 % oproti kontrolní skupině. V Česku zatím podobně rozsáhlé studie chybí, ale zkušenosti terapeutů i klientů tomu dávají silný hlas. Jedna klientka mi vyprávěla, že po několika sezeních Shiatsu poprvé za dlouhé měsíce normálně usnula a neměla panickou ataku při cestě MHD. Velmi časté je, že lidé cítí po masáži „příjemné ticho v hlavě“ a lepší chuť do běžných činností.
Proč Shiatsu může pomoci právě při depresi
Když už běžné antidepresiva člověka unaví svými vedlejšími účinky, projde mu hlavou, že by stálo za to zkusit přírodnější cestu. Shiatsu není žádná instantní zázračná pilulka, ale pokud ji terapeut přizpůsobí přímo člověku a jeho fyzickému i psychickému rozpoložení, výsledky jsou často znatelné už po několika sezeních. Shiatsu uvolňuje napětí a bloky nejen ve svalech, ale hlavně v paměti těla. Víš, jaké to je, cítit pořád napjetí v šíji nebo sevřený žaludek? Deprese je mistr v překvapivých tělesných projevech. Terapeut pracuje na místech, kde se stres a smutek nejčastěji ukládají – například v oblasti zad, břicha nebo hrudníku. Přitom pečlivě sleduje klientův dech, protože právě dech většina z nás zadržuje, když je zle.
Výzkumy (jako například práce doktorky Sayo Fukuyama z roku 2019) mluví jasně: masáže s prvky hlubokého tlaku podporují vylučování serotoninu, tedy „hormonu štěstí“. Shiatsu jde ještě dál – neřeší jen svaly, ale pracuje s celým nervovým systémem. Pravidelná terapie zklidňuje tělo i mysl a dává prostor i těm, kdo neradi nebo nedokážou o svých pocitech otevřeně mluvit. Některým Shiatsu pomáhá hlavně tím, že se jich někdo citlivě dotkne a dovolí jim „být v klidu“. Jedna z mých klientek mi řekla: "Jsem po masáži jako po dlouhém spánku bez snů, jen s lehkostí v těle." Část terapeutů doporučuje Shiatsu kombinovat třeba s psychoterapií, protože se oba přístupy vzájemně výborně doplňují – zatímco psychoterapie pomáhá pojmenovat, Shiatsu uvolňuje, co v těle zůstalo nevyslovené.
Nedávná data z Německa ukazují, že už po měsíci pravidelné Shiatsu terapie 7 z 10 lidí uvádí méně úzkostných stavů a lepší spánek (viz tabulku).
Frekvence Shiatsu za měsíc | Zlepšení nálady (%) | Snížení úzkosti (%) | Lepší spánek (%) |
---|---|---|---|
Jednou týdně | 72 | 68 | 75 |
Dvakrát za měsíc | 60 | 55 | 61 |
1x nebo méně | 39 | 31 | 37 |
To potvrzuje i zkušenost mojí kolegyně, která mi řekla:
„Dnes mě Shiatsu často zachraňuje před černými myšlenkami, i když bych už díky antidepresivům měla být v pořádku. Masáže mi dávají zase chuť žít.“

Jak vybírat a co čekat od dobrého Shiatsu terapeuta
Najít správného terapeuta může chvíli trvat. Dobrý Shiatsu terapeut má zkušenosti, pravidelně se vzdělává, pracuje s respektem a především s pokorou k pocitům klienta. Není na místě očekávat, že masér za hodinu „vyléčí“ deprese. Je fér ptát se, jakými cestami a technikami pracuje, jestli má zkušenosti s lidmi s psychickými potížemi. Důležité je i prostředí – v dobrém studiu nebo ordinaci by sis měl/a připadat bezpečně. Není to žádná wellness show s vonnými oleji. Jde tu o skutečnou práci s nervovým systémem i psychikou.
Před první návštěvou si ujasni, co od terapie čekáš – klidně své potíže otevřeně pojmenuj nebo si je napiš. Během návštěvy se nemusíš bát říct, co je ti příjemné nebo nepříjemné. Terapeut není psycholog, takže od něj nečekej rozbor tvého dětství, spíš pečlivě vnímá, kde má tvé tělo napětí a kde potřebuje víc pozornosti. Shiatsu je nenásilná, jemná technika. Většina lidí popisuje pocit, jako by se jim „zastavil čas“ nebo konečně mohli vypnout hlavu. U některých se mohou po první masáži objevit pocity únavy, někdy i rozjitření emocí – to je normální a často je to začátek hlubší změny. Dobří terapeuti doporučují pravidelnost, ideálně v týdenních nebo čtrnáctidenních intervalech. U deprese většinou trvá několik návštěv, než tělo začne opravdu reagovat a „dovolí si úlevu“.
Fajn tip je dát si po terapii jednoduchý rituál – procházka, lehká večeře, čas bez technologií. To nové uvolnění v těle i hlavě potřebuje trochu vstřebat. Terapeuti doporučují sledovat, co se v člověku po masáži mění, zapisovat si „malé úspěchy“ jako lepší spánek nebo menší chutě na sladké, protože právě tyto drobnosti ukazují, že tělo začíná reagovat.
Shiatsu v reálném životě: tipy a zkušenosti
Dostat Shiatsu do svého života neznamená investovat do masáží půl platu. Někteří terapeuti nabízejí i skupinové lekce nebo doporučují jednoduché automasáže, které zvládneš doma. Nádech, výdech, dotek – tohle je základ. Řada klientů si zvykla po ránu protáhnout záda nebo chvíli tlačit dlaní na oblast solar plexu. Není to magie, ale jednoduchý způsob, jak říct tělu: „Jsem tady a všechno zvládneme.“ Pokud chceš Shiatsu zkusit, najdi terapeuta, dej mu šanci aspoň třikrát, a sleduj, jak na to tělo i mysl odpovídá. Experimentuj s hudbou, tichem, aromaterapií nebo prostou tmou – každému sedí jiná atmosféra.
Lidé, kteří Shiatsu pravidelně navštěvují, často popisují nejen lepší náladu, ale i menší potřebu prášků na spaní, lepší trávení nebo větší chuť se hýbat. Není to jen teorie – i ve studii Masashige Shibaty z roku 2022 byla u klientů s depresivními symptomy prokázána větší motivace ke změně. Někdy to začne úplně nenápadně – jako nová touha vstát ráno z postele, nebo chuť jít na procházku. Shiatsu pomůže otevřít dveře, konec cesty je ale vždycky na tobě.
Jestli máš pocit, že tě tělo táhne k zemi, všechno je šedé a běžné rady nezabírají, promysli Shiatsu jako doplněk tradiční léčby. Chce to dát tomu čas – stejně jako depresi nespadla z nebe za den, nepřejde ani změna přes noc. Shiatsu ale nabízí naději tam, kde často dlouho žádná není. Jestli hledáš nový klid, nový dech a ztracenou chuť do života, možná právě tahle cesta stojí za pokus.