Jak zatejpovat rameno a lopatku: Praktický průvodce krok za krokem

Jak zatejpovat rameno a lopatku: Praktický průvodce krok za krokem

kvě, 27 2025

Potíže s ramenem nebo lopatkou dokážou člověku dost otrávit den – od tahání tašek až po obyčejné oblékání. Spousta lidí sáhne po tejpech, jenže většinou do toho jdou bez pořádných informací a zbytečně pak tejp nefunguje nebo dokonce může situaci zhoršit. Ty barevné proužky sice nevyléčí úplně všechno, ale když víš, jak na to, dokážou slušně ulevit a dát tělu šanci se trochu spravit.

Tejpování není jenom nalepení pásky. Je to tahák pro mozkovou mapu těla, která pak začne spolupracovat a vypomáhat unaveným nebo bolavým svalům. Správně nalepený tejp může podpořit rotaci lopatky nebo stabilizovat ramenní kloub. To ocení každý, komu křupe v rameni nebo má pocit "zablokovaného" pohybu – třeba sportovci, ale i lidi po dlouhém sezení u počítače.

Proč tejpovat rameno a lopatku

Když tě bolí rameno nebo lopatka, často za to může přetížení, špatné držení těla nebo nějaký starší úraz. Často pomáhá upravit pohyb nebo posílit okolní svaly, ale někdy člověk potřebuje podpořit rychle a hned – třeba před sportem nebo při běžném fungování během dne. Právě tady přichází tejpování, které umí ulevit a pomoct pohyb udržet bezpečný a relativně bezbolestný.

Tejpování ramene a lopatky se hodí při:

  • bolestech způsobených náhlým pohybem nebo dlouhodobým přetížením
  • nestabilitě ramene po vykloubení
  • omezeném rozsahu pohybu kvůli "zaseklé" lopatce
  • podpoře svalů při sportu (plavání, tenis, volejbal, házená...)
  • chronickém napětí po dlouhém sezení nebo statickém držení těla

Tejp má několik možností, jak tělu pomoct. Může:

  • lehce nadzvednout kůži a tím zlepšit průtok krve
  • snížit tlak na bolavé místo a podpořit odplavení otoku
  • podat zpětnou vazbu (takový "šéfovský pohlavek" pro mozek, kde co děláš blbě)
  • zlepšit koordinaci lopatky (což většina lidí s bolavým ramenem fakt potřebuje)

Některé studie z českých fyzioterapeutických pracovišť naznačují, že správně nalepený tejp na rameni umí snížit intenzitu bolesti až o 25 % do jednoho dne. Praktické zkušenosti ukazují taky rychlejší návrat ke sportu nebo běžné aktivitě.

Časté problémy Procento pacientů hledajících úlevu
Bolest ramene při sportu cca 40 %
Blokace lopatky po sedavé práci cca 35 %
Rekonvalescence po úrazu cca 25 %

Ne každý tejpování potřebuje, ale u akutních nebo dlouhodobějších problémů je dobré ho zkusit. Je nenáročné, cenově dostupné a když tě to naučí profík, zvládneš to i doma.

Kdy má tejpování smysl a kdy ne

Tejpování nejvíc pomáhá, když řešíš lehčí potíže s ramenem nebo lopatkou – třeba natažený sval, namožení po cvičení, nebo když tě občas bolí z přetížení. Skvěle funguje i jako podpora při sportu, hlavně u basketbalu, volejbalu nebo plavání, kde rameno zabírá nejvíc. Stejně tak ti tejp uleví při dlouhém sezení nebo monotónní práci, kdy se ramenní svaly zapnou a "zatvrdnou".

Když jde o akutní zranění – třeba utržený vaz, velký otok nebo krvácení pod kůží – tejp na první dobrou nestačí a měl bys vyhledat doktora. Nevhodné je taky tejpovat přímo přes otevřené rány, silné alergické vyrážky nebo ekzémy. V těchhle případech ti páska může spíš přitížit, než pomoct.

  • Tejpování pomáhá s bolestí, stabilitou i návratem ke sportu.
  • Nefunguje jako zázrak a lékaře nenahradí.
  • Při neznámé nebo silné bolesti vždycky radši nejdřív zkonzultuj odborníka.

Podle zkušeností fyzioterapeutů z České republiky má správně provedené tejpování až 70 % sportovců pozitivní efekt nejen na zmírnění bolesti, ale i návrat pohyblivosti během rehabilitace.

Kdy tejpovatKdy tejp raději ne
Lehké natažení svalu
Přetížení ramene
Podpora při sportu
Lehká instabilita kloubu
Otevřené rány
Silný otok nebo krvácení
Alergická reakce na tejp
Bez diagnózy u silné bolesti

Když ti tejp udělá hned po nalepení problém (svědí, pálí, tvoří puchýře), sundej ho a zkus jiný typ nebo značku. A jestli tě rameno během pár dní bolí víc, určitě nečekej a zajdi k doktorovi.

Výběr správného tejpu

Výběr tejpu je základní krok, který často rozhodne, jestli všechno bude držet, jak má. Na trhu najdeš skoro desítky značek a barev, ale nezáleží tolik na designu, spíš na kvalitě lepidla a pružnosti pásky.

Dej si záležet hlavně na tom, aby šlo o tejp určený na kůži, tzv. kinesio tejp. Po sportovních potřebách sáhni spíš po známějších značkách jako je Nasara, Temtex nebo RockTape. V Česku jsou oblíbené i tejpy značky BB Tape. Rozdíly nejsou jen v ceně, ale hlavně v tom, jak dlouho tejp vydrží na těle a jestli ti nezpůsobí podráždění.

Nejlepší je tejp s obsahem bavlny. Ten dobře dýchá, saje pot a netáhne moc za chlupy při sundávání. Syntetické tejpy (například nylon nebo polyester) zase lépe drží ve vodě a hodí se na sport nebo do deště. Pro rameno a lopatku je super pružnost do čtyř směrů a lepidlo citlivé k pokožce, jinak si můžeš užít pěkné kopřivky.

Mrkni na krátkou tabulku rozdílů pro srovnání:

Typ tejpuPřednostiNevýhody
Bavlněný kinesio tejpPohodlí, vhodný pro citlivou pokožku, prodyšnostMéně voděodolný, kratší výdrž při potu
Syntetický tejpDrží ve vodě i při sportu, delší životnostMůže dráždit pokožku, náročnější sundávání

Před nákupem zkontroluj šířku pásky – pro oblast rameno a lopatka je ideální 5 cm. Užší varianty se používají na prsty a menší klouby, širší mají smysl spíš na stehna nebo záda.

  • Sáhni po kvalitě, ne po nejlevnější pásce.
  • Pokud máš alergii, zkus nejdřív malý kousek – reakce poznáš do pár hodin.
  • Všímej si expirační doby – starý tejp už nemusí držet a často se loupe.

Někdy je lepší poradit se s fyzioterapeutem, pokud si nejsi jistý, co zvolit. Ale platí, že s kvalitním tejpem máš napůl vyhráno. Špatný tejp nepomůže, někdy spíš potrápí.

Příprava před tejpováním

Příprava před tejpováním

Příprava na tejpování je úplně základ. Tady se nejčastěji dělají chyby. Když pokožka nebude čistá, tejp prostě nebude držet. A nezáleží, jestli lepíš tejpy poprvé nebo podesáté.

Začni takhle: místo, kam budeš lepit, musí být suché a odmaštěné. Funguje normální mýdlo, případně alkoholovým tamponkem setřeš zbytky krémů nebo potu. Pokud máš hodně chlupatá záda nebo rameno, je lepší tu oblast opatrně oholit. Stačí ale fakt jen tam, kam tejp přijde – není žádná výhra si podráždit celou lopatku žiletkou.

  • Nikdy nelepuj tejp na podrážděnou, poraněnou nebo spálenou kůži.
  • Nepoužívej tělové krémy ani oleje těsně před tejpováním – tejp sklouzne nebo se odlepí během pár hodin.
  • Pokud je venku horko nebo jsi se zpotil, chvilku vydrž – pocení zhorší přilnavost pásky.

Můžeš si připravit nůžky – ostré, ideálně jen na tejpy. Tupými nůžkami budeš štvát sám sebe, protože tejp se bude třepit a půjde hůř lepit. Pokud používáš tejpy v roli, nastříhej si je předem podle potřebné délky. Zaobli rohy tejpu, aby se tolik neodlepil při pohybu nebo v oblečení.

Poslední věc: zkontroluj, jestli nemáš alergii na lepidlo na tejpech. Udělej malý test na kousku kůže – třeba v ohybu lokte – a počkej pár hodin. Pokud všechno v pohodě, můžeš jít na věc.

Postup krok za krokem

Přesné nalepení tejpu na rameno a lopatku zvládneš s trochou cviku i doma. Nejde jen o to "něco přilepit". Správný postup rozhoduje o výsledku. Tady máš detailní návod, jak na to:

  1. Příprava kůže: Pokožka musí být čistá, suchá a pokud možno bez chlupů. Pot, mastnoty nebo krémy snižují přilnavost tejpu. Pokud se potíš dost, vezmi si pár minut na pořádné očištění a osušení.
  2. Nastříhání tejpu: Pro rameno a lopatku doporučuju tvar "I" nebo "Y" – k tomu stačí klasické nůžky. Typická délka pásky pro dospělého je asi 25–30 cm. Rohy sestřihni dokulata, jinak se budou odchlipovat.
  3. Lepení základního tejpu: Začni bez pnutí (žádné tahání) základním ukotvením tejpu na konci, kde začínáš. Pokud lepíš lopatku, začni od středu zad směrem ven přes lopatku; pro rameno spíš od horní části paže směrem k ramennímu kloubu.
  4. Napětí pásky: Klíčový bod – tejp natahuj jen lehce (cca 10–20 % maximálního napětí). Tvrdé napínání může být spíš na škodu. Když děláš tejp na "zablokované" rameno, někdy stačí i úplně bez napětí.
  5. Dokončení lepení: Tejp pořádně přitlač směrem od středu ven. Teplo z ruky líp "aktivuje" lepidlo. Nešoupej tejpem moc krát tam a zpět, lepidlo se tím hůř chytá.
  6. Zkontroluj pohyb: Po nalepení udělej pár pohybů rukou a ramenem. Pokud tejp někde táhne nebo škrábe, odlep a oprav. Správně nalepený tejp bys měl cítit jemně při pohybu, ale neměl by tě omezovat nebo tahat kůži do bolesti.

Jeden zajímavý fakt: Výzkum z České lékařské fakulty ukázal, že dobře nalepený tejp dokáže snížit bolest při pohybu ramene až o 25 % během prvních dvou dnů užívání. To není málo, pokud tě rameno fakt bolí.

KrokČasová náročnost
Příprava kůžecca 2 minuty
Nastříhání tejpu1–2 minuty
Lepení5 minut
Kontrola pohybu1 minuta

Neplýtvej tejpem – opravdu stačí jedna až dvě pásky na celé rameno a lopatku. Ať už lepíš "I" pro jednoduchou stabilizaci, nebo "Y" tvar, drž se těchto kroků a tejpování ti začne dávat smysl. Pokud máš šanci, nech si první tejpování ukázat od někoho zkušenějšího – ušetříš si pokusy a omyly.

Tipy a časté chyby

Tejpování ramene a lopatky si hodně lidí komplikuje zbytečnými přehmaty. Stačí pár drobností a funkce tejpu jde do háje. Tady máš tipy, co opravdu funguje a na čem už se spálilo dost lidí.

  • Netahej tejp z role zbytečně dlouho před použitím – čím déle je tejp venku a "volně", tím méně lepí. Vyndej jen tolik, kolik hned přilepuješ.
  • Pokožka musí být čistá a suchá, bez krému a oleje. I když se zdá, že to nevadí, lepidlo na mastné kůži nedrží. Stačí pár hodin a páska se odlepí.
  • Nikdy nelepuj tejp na poraněnou nebo podrážděnou kůži. Může přijít vyrážka nebo se vše zhorší.
  • Napětí tejpu je klíčová věc. Pro většinu aplikací na rameno a lopatku platí, že napnutí má být mezi 10–20 %. Když "přetáhneš", můžeš tahat kůži, omezit pohyb nebo dokonce udělat puchýř.
  • Zaobli rohy tejpu nůžkami: tím oddálíš odlupování mnohem víc, než když necháš ostré hrany.
  • Přilnutí tejpu pomůže, když na něj po nalepení pár vteřin zatlačíš dlaní. Teplo a lehký tlak spustí lepidlo víc než studené prsty.
  • Sundávání: tejp nikdy nestrhávej "na hulváta". Lepší je srolovat ho po směru chlupů a dát si předtím sprchu nebo použít dětský olej. Ochráníš tak kůži i nervy.

Jedna z největších chyb je nalepit ten tejpování podle obrázků z internetu bez vysvětlení, proč a jak má tejp táhnout. Každé rameno a lopatka jsou jiné, někomu vyhovuje trochu jiné umístění nebo úhel. Je dobré si pro první tejpování domluvit schůzku s fyzioterapeutem. Pokud máš možnost, nech si první aplikaci zkontrolovat – nějaký zlozvyk většinou přehlédneš.

Podívej se ještě na srovnání nejčastějších chyb vs. správných postupů v tabulce:

Častá chyba Správný postup
Tejp na mokrou/mastnou kůži Tejp pouze na čistou a suchou kůži
Ostré rohy pásky Rohy sestřihnout do oblouku
Přílišné napnutí tejpu Páska napnutá max. na 20%
Sundání "násilím" Sundat po koupeli nebo s olejem
Tejp podle univerzálního obrázku Přizpůsobení tvému vlastnímu tělu

Chce to trpělivost a nebát se zkoušet, protože správná technika přijde časem. Nehledáš dokonalost hned napoprvé, ale netlač na pilu a netrap rameno zbytečně chybami.