Sportovní masáž: klíč ke zvýšení vytrvalosti a lepším výkonům

Sportovní masáž: klíč ke zvýšení vytrvalosti a lepším výkonům

čen, 29 2025

Proč někdo vydrží běžet déle než ostatní? Možná myslíte na vrozený talent nebo roky tréninku, ale často je za vyšší vytrvalostí ukryt ještě jiný trik – správná sportovní masáž. Mezi elitními sportovci si jen málokdo dovolí ignorovat péči o svaly, protože dobře provedená masáž dokáže s tělem fakt divy. Zlepšuje cirkulaci, urychluje odplavování kyseliny mléčné, a hlavně zkracuje dobu regenerace. Není to žádná prázdná fráze – od olympioniků po víkendové běžce se o benefitech sportovní masáže šušká čím dál víc. Překvapí vás, kolik věcí ovlivní pár šikovných prstů.

Co se děje s tělem při sportovní masáži – fakta, která vás možná překvapí

Když si představíte masáž, možná se vám vybaví pohoda, relax a klidná hudba. Ale sportovní masáž není romantika ze wellness brožur. Je to pořádná práce se svaly, kde jde hlavně o výkon. Masér tu netřepe polštářky, ale cílí přímo na hluboké vrstvy svalstva. Samozřejmostí nejsou jen hmaty rukou – často se používají i masážní válečky, baňky nebo přístroje na míru konkrétní partii.

Studie Americké společnosti sportovní medicíny ukazují, že při masáži dochází ke zvýšení průtoku krve až o 35 %. To není málo – víc rozpuštěného kyslíku znamená rychlejší odvod odpadních látek přímo ze svalů. Také dochází k narušení tzv. trigger pointů, tedy bodů, kde se hromadí svalové napětí. Pokud se někdy cítíte po náročném sportu "zatuhlí" nebo jako "rozbitý traktor", právě zde je sportovní masáž k nezaplacení.

Nejde ale jen o svaly samotné. Při masáži se snižuje hladina stresového hormonu kortizolu, což snižuje únavu a zvyšuje psychickou pohodu. Další věc? U sportovců, kteří pravidelně dochází na terapii, byla podle výzkumu z roku 2024 snížena četnost mikrotrhlin ve svalech až o 18 % za sezonu. Lépe promasírované tělo je prostě odolnější.

Jen si představte, kolik problémů může ušetřit taková pravidelná masáž: od bolesti zad přes zkrácení bolesti svalů po tréninku až po prevenci zranění. Důležité ale je, aby masáž prováděl opravdu znalý masér a aby byla technika přizpůsobená vašemu sportu. Někdo potřebuje zaměřit pozornost na lýtka, jiný na bedra nebo ramena.

Pro větší přehlednost, tady máte několik konkrétních benefitů sportovní masáže v přehledné tabulce:

VýhodaFakt/Statistika
Zlepšení krevního oběhuNárůst průtoku až o 35 % po masáži
Snížení svalového napětíRedukce trigger pointů až o 40 % po sérii masáží
Rychlejší regeneraceZkrácení doby svalových bolestí v průměru o 1-2 dny
Menší riziko úrazuSnížení četnosti mikrotrhlin o 18 % (2024)
Pocit úlevy a lepší spánekNižší hladina kortizolu, lepší REM fáze spánku

Teď si možná říkáte – "Jasně, ale není lepší protahování?" Protahovat se samozřejmě musíte, ale masáž zasahuje jinam – nejen na povrch, ale i do hlubších vrstev. Ideální strategie je spojit obě tyto metody a získat maximum efektu pro zvýšení sportovní masáž výdrže.

Tipy, jak masáž využít na maximum a posunout osobní limity

Tipy, jak masáž využít na maximum a posunout osobní limity

Měl jsem období, kdy jsem masáže bral jako drahý luxus nebo odměnu po závodě. Až když jsem začal běhat větší objemy a víc mě trápily "zatvrdlé" části svalů, zjistil jsem, že správná masáž je něco jako hack na tělo. Ale aby fungovala na maximum, musíš mít plán a pár základních pravidel. Nezačínej s masáží, když máš horečku, zánět nebo akutní zranění – tady si můžeš zadělat na větší potíže.

Pokud jsi hobík, stačí jednou za dva týdny prevence. Trénuješ-li víc, přidej klidně další seanci nebo zkus masáž i doma pomocí válcování (foam roller) či míčků na trigger pointy. Vyzkoušel jsem i mobilní masážní pistole – hodí se rychle, když jsem na cestách nebo po závodě v autě. Klasická masáž rukama má ale pořád navrch v přesném zacílení a individuálním přístupu.

Hodně lidí si myslí, že čím víc to bolí, tím víc to pomáhá. Není to pravda. Někdy se po tvrdém zacházení svaly zatnou ještě víc. Opravdu účinná masáž je kombinace hluboké práce, citlivého přístupu a následného odpočinku. Proto se klidně zeptejte maséra, co vám dělá a proč. Správný masér ti vysvětlí, které svaly masíruje, a varuje tě před zbytečně tvrdým "drcením".

  • Masáž před výkonem zlepšuje prokrvení, zahřeje svaly a sníží riziko poranění.
  • Masáž po výkonu odbourává laktát, urychluje regeneraci a eliminuje mikro-záněty.
  • Kombinace masáže a strečinku zvyšuje rozsah pohybu a snižuje "studený start" druhý den ráno.
  • Při pravidelné masáži tělo lépe reaguje na další tréninky – únava mizí rychleji a motivace roste.
  • Dej pozor na dostatečný pitný režim po masáži – pomáhá odplavit toxiny ze svalů.
  • Nikdy nezanedbávej odpočinek, protože při masáži dostanou svaly impuls, potřebují trochu "klidový režim" na regeneraci.

Co jsem zjistil, a málokdy o tom někdo mluví – masážní terapie umí zlepšit nejen výdrž fyzickou, ale i mentální. Po masáži často nastupuje jakýsi vnitřní klid, zmizí napětí a člověk se líp koncentruje. V jedné britské studii z roku 2023 účastníci po třítýdenní kúře sportovní masáže zaznamenali nejen vyšší průměrný výkon běhu, ale i nižší hladinu stresu v běžném životě.

Jak najít správného maséra? Vybírej podle zkušeností (nebo známých), zajímej se o školení, ale klidně zkuste několik různých. Každý vám sedne jinak. Nakonec pocítíte, když se tělo po masáži rychleji "nastartuje" nebo se vám chce znovu běžet bez bolesti. A nebojte se doma kombinovat různé pomůcky – váleček, míčky nebo pistole.

Mýty a pravdy o sportovní masáži – co opravdu zvyšuje vytrvalost?

Mýty a pravdy o sportovní masáži – co opravdu zvyšuje vytrvalost?

Narazíte na spoustu legend, že masáž je jen "zbytečné mačkání", případně že je dobrá jen na odpočinek. Opak je pravdou. Kolikrát jste slyšeli, že masáže jsou ztráta peněz, že lepší je dát si studenou sprchu nebo že svaly ztrácejí sílu, když je někdo moc masíruje? Všechno jsou jen neověřené fámy. Moderní studie a zkušenosti sportovců říkají něco jiného.

Například masáž opravdu nezvyšuje svalovou sílu, ale zlepšuje průchodnost nervových impulsů mezi svalem a mozkem. Tím pádem svaly reagují svižněji i po velké zátěži. Důkaz? V roce 2022 během studie na 64 cyklistech tým, který chodil pravidelně na sportovní masáže, vydržel v testu na ergometru o 14 % déle než skupina bez masáže. Rozdíl nebyl v síle, ale v tempu zotavení, odplavení metabolitů a mentálním soustředění.

Další mýtus – "masáže ukládají toxiny do těla". Pokud máš doma babičku, co straší, že lymfa po masáži přeteče a budete nemocní – nebojte, není to pravda. Když se krev a lymfa rozproudí, tělo efektivněji odstraňuje škodliviny. Proto lékaři doporučují zvýšit příjem tekutin po masáži, aby tělo všechno rychle vyplavilo.

Častá otázka je také správné načasování. Pokud vyrazíte na masáž těsně před závodem, sáhněte po kratší, jemnější variantě. Silná hluboká masáž těsně před výkonem může svaly naopak "zlenivět" nebo rozhodit správné nastavení. Většina trenérů doporučuje hlubokou masáž nejpozději dva dny před závodem, lehké prokrvení krátce před startem.

V dnešní době má spousta sportovních týmů maséra stále po ruce. Zajímavostí je, že na Tour de France má průměrný člen týmu každý den třicetiminutovou masáž, aby jeho svaly zvládly extrémní etapové vzdálenosti. Podobný přístup najdete mezi atlety v týmech NBA, kde maséři ladí svaly hráčů v přestávkách mezi čtvrtinami zápasů.

Ať už jste běžec, cyklista, nebo prostě taháte těžké nákupy, pravidelná sportovní masáž dává tělu šanci zvládnout víc. Možná sami ucítíte, že vaše "baterky" vydrží déle nabité. Pokud vás láká posunout limity, zkuste masáž zařadit do svého režimu. Uvidíte, že nejen nohy, ale i hlava vám poděkují.